Monday, July 28, 2008

Frugal Food - Lunch for Less


Photo by bmann

Buying lunch is the achilles heel of many people on a budget, especially if you have an office job. It is so easy to duck out to a fast food joint with your colleagues, or order chinese food for delivery. 

Bringing your own lunch is definitely recommended, but I always forget to make myself something every day. Recently, though I've started having the same lunch every day and I don't have to spend time in the morning making it. 

I eat an English muffin, toasted and a wedge of Laughing Cow spreadable swiss cheese. The muffins come in a pack of 6 and the wedges come in a pack of eight. 

This costs me approximately $0.70 per lunch session. 

If I want to jazz it up I might add a piece of fruit or a hard boiled egg. True, this is a relatively small lunch, but I'll also drink a nice big glass of water as well and it gives me enough energy to make it through the day. 

I would say this probably saves me anywhere from $10 to $25 weekly, depending on where I would go for lunch. I keep the muffins at my desk and the cheese in our community fridge. English muffins tend to keep for about 8 days or so without any trouble, so I don't have to worry about them going stale. 

What are some of your frugal lunch ideas?

1 comment:

Kelly from Almost Frugal said...

I love Laughing Cow cheese! I've found that this exact muffin/cheese combination tastes really good with some slices of fresh apricot or peach as well. Quite yummy!